- Ponuka covid-19 vakcín stúpla o 400 %
- Ceny vzrástli z 250 dolárov na 500 a v niektorých prípadoch až 1000 dolárov
- Predávajúci ponúkajú okrem jednotlivých dávok aj hromadné predaje
PRAHA – 21. januára 2021 — Na začiatku januára informovala kyberbezpečnostná spoločnosť Check Point o predaji covid-19 vakcín a liekov na dark nete. Cena za vakcínu sa pohybovala okolo 250 dolárov. To, samozrejme ešte neznamená, že vakcíny boli pravé. Podozrivé bolo už len to, že predajcovia požadovali platby v Bitcoinoch, čo minimalizuje šancu na dohľadanie transakcie a spochybňuje to autentickosť predávaných liekov.
So spustením vakcinačných programov po celom svete došlo aj k zásadnému nárastu ponúk a cien na dark nete. To s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s rastúcim dopytom od ľudí, ktorí nechcú čakať týždne alebo až celé mesiace na očkovanie v rámci oficiálnych vládnych programov.
Check Point naviazal na svoj predchádzajúci výskum a upozorňuje, že pri hľadaní covid-19 vakcín na dark netu sa objaví viac než 340 ponúk, čo predstavuje nárast o 400 % oproti začiatku januára.
Prudko vzrástli tiež ceny vakcín. Na začiatku januára sa priemerná cena pohybovala okolo 250 dolárov. Teraz sú ceny dva až štyrikrát vyššie a predajcovia požadujú 500 až 1 000 dolárov za našpecifikovanú dávku.
Predtým ako sa schválené vakcíny začali distribuovať po celom svete, mohli sme odpozorovať tzv. „neznačkové“ vakcíny „vyrobené v Číne“. Akonáhle sa však začala distribúcia schválených vakcín, väčšina predajcov upresnila svoje produkty na konkrétne „značkové“ vakcíny.
Žiadna záruka
Check Point skúšal otestovať dôveryhodnosť predajcov na dark nete a objednal vakcínu od jedného dodávateľa. Kontaktné údaje a telefónne číslo výskumníci získali z dark net fóra a kontaktovali ho pomocou komunikačnej aplikácie Telegram. Ponúknutá bola čínska vakcína za 750 dolárov.
Platba prebehla v Bitcoinoch a výskumníci poslali predajcovi doručovaciu adresu a požiadali o podrobnosti o zásielke. Po niekoľkých dňoch bez odpovede predajca poslal správu, že vakcína bola odoslaná na uvedenú adresu. O niekoľko dní neskôr bol účet dodávateľa, neprekvapivo, zmazaný a zásielka nedorazila. Tento príklad demonštruje ako veľmi spoľahlivé budú takéto transakcie na dark nete.
Niekoľko predajcov ponúka okrem jednotlivých dávok aj hromadné zásielky. Snahou je prilákať záujemcov, ktorí majú financie na to zaočkovať svoje rodiny a priateľov a nie sú ochotní čakať na oficiálne očkovacie programy. Práve strach a obavy môžu viesť k obchádzaniu predpisov a predaji na paralelnom trhu.
Jeden z predajcov, s ktorým Check Point komunikoval, tvrdil, že je schopný dodať 10 000 dávok, čo by stačilo pre 5 000 ľudí (každá vakcína musí byť aplikovaná vo dvoch dávkach s odstupom 21 dňoch). Vzhľadom k veľkosti zásielky predajca odporučil odoslanie v 3 – 4 rôznych zásielkach za celkovú cenu 30 000 dolárov. Na základe predchádzajúcich skúseností Check Pointu s nákupom vakcíny na dark nete si viete predstaviť ako pravdepodobné je, že kupujúci dostane vôbec niečo, nie to ešte originálne schválené vakcíny.
Pokiaľ sa niečo zdá až príliš dobré, než aby to bola pravda, potom to najskôr pravda nebude. Keď sa budete snažiť na dark nete kúpiť nejakú vakcínu alebo lieky, potom výsledkom bude najskôr len jediná vec: Zníženie vášho bankového účtu.
Sledujte novinky o bezpečnostnom tíme Check Point Research:
Blog: https://research.checkpoint.com/
Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_
Sledujte novinky o spoločnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies
Check Point Research poskytuje zákazníkom spoločnosti Check Point Software a širšej bezpečnostnej komunite detailné informácie o kyberhrozbách. Výskumný tím zhromažďuje a analyzuje dáta o globálnych kyberútokoch zo siete ThreatCloud, chráni tak pred hackermi a zaisťuje, že všetky produkty Check Point sú aktualizované a majú najnovšiu ochranu. Výskumný tím sa skladá z viac než 100 analytikov a výskumných pracovníkov, ktorí spolupracujú taktiež s ďalšími bezpečnostnými spoločnosťami, donucovacími orgánmi a organizáciami CERT.
O spoločnosti Check Point Software Technologies
Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je prední poskytovateľ kyberbezpečnostných riešení pre vlády a organizácie po celom svete. Chráni zákazníkov pred kyberútokmi 5. generácie prostredníctvom unikátnych riešení, ktoré ponúkajú bezkonkurenčnú úspešnosť zachytenia malwaru, ransomwaru a iných pokročilých cielených hrozieb. Check Point ponúka viacúrovňovú bezpečnostnú architektúru, Infinity Total Protection s pokročilou prevenciou hrozieb 5. generácie, a táto kombinovaná produktová architektúra chráni podnikové siete, cloudové prostredia a mobilné zariadenia. Check Point navyše poskytuje najkomplexnejšie a najintuitívnejšie nástroje pre správu zabezpečenia. Check Point chráni viac než 100 000 organizácii všetkých veľkostí.