Vlády po celom svete reagujú na pandémiu koronavírusu rozsiahlymi ekonomickými stimulačnými balíkmi. Napríklad len v USA to bude približne 2 bilióny dolárov na zabránenie ekonomického pádu.

A samozrejme, kde sú peniaze, tam je kriminálna činnosť. Hackeri a kyber útočníci chcú časťou týchto peňazí naplniť svoje vlastné vrecká. Preto už od začiatku pandémie v januári vyvíjajú nové techniky podvodov a phishing útokov.

Google informoval, že v apríli evidoval viac ako 18 miliónov malvérových a phishing emailov denne, ktoré súviseli s Covid-19, a to ešte treba pripočítať ďalších 240 miliónov spam správ denne, ktoré tiež súvisia s koronavírusom.

Od začiatku februára bolo zaregistrovaných celkovo viac ako 4 tisíc rôznych domén, ktoré súvisia so stimulmi alebo pomocou proti ekonomickým dopadom pandémie. Približne 30% z nich bolo škodlivých, resp. podozrivých. Tieto podvodné web stránky používajú správy o finančnej pomoci a strach pred koronavírusom, aby oklamali ľudí.

Tí pri návšteve týchto stránok alebo kliknutí na link namiesto oficiálnych webov riskujú krádež osobných údajov alebo finančnú stratu.

Kybernetické útoky súvisiace s koronavírusom

Až 94% útokov z prvej polovice apríla bolo phishingových.

V tomto období vzrástol priemerný počet útokov až 6-násobne, na približne 14 tisíc útokov denne.

Graf ukazuje všetky súvisiace útoky, ktoré boli zistené rôznymi Check Point technológiami naprieč infraštruktúrou, koncovými a mobilnými zariadeniami.

Škodlivé / podvodné domény

Za 2 aprílové týždne vzniklo takmer 17 tisíc nových domén, ktoré súvisia s koronavírusom a približne 25 % z nich bolo škodlivých, resp. podozrivých. Od januára toto číslo prevyšuje 70 tisíc.

Zostať chránení pred phishingom

Phishing je vo väčšine prípadov začiatkom kybernetických útokov, a preto je potrebné si pamätať základné pravidlá, aby sme zostali chránení:

  • Dať si pozor na stránky, ktoré sa podobajú na dôveryhodné; tiež na preklepy v emailoch a na neznámych odosielateľov emailov
  • Byť opatrný pri súboroch prijatých od neznámych odosielateľov, najmä keď sa vyžaduje ďalšia neštandardná aktivita
  • Nakupovať z overených on-line obchodov
  • Dať si pozor na „špeciálne“ a neštandardné ponuky
  • Nepoužívať rovnaké heslá pre rôzne aplikácie a účty

Organizácie by sa mali chrániť pred tzv. zero-day útokmi.

Check Point Infinity je efektívne riešenie, pretože kombinuje dve kľúčové „ingrediencie“:

  1. Úplnú konvergenciu v rámci všetkých vektorov útoku
  2. Pokročilú prevenciu, ktorá zvládne tie najsofistikovanejšie zero-day phishingové útoky a pokusy o krádeže účtov

Zobraziť viac >>