Prieskum spoločnosti Check Point a Dimensional Research ukazuje, že 71% IT a bezpečnostných odborníkov po celom svete hlásia nárast bezpečnostných hrozieb a útokov v súvislosti s pandémiou COVID-19, kyberzločinci sa snažia zneužiť nárast práce z domova.

Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), popredný svetový poskytovateľ kyberbezpečnostných riešení, zverejnil výsledky nového prieskumu prevedeného spoločnosťou Dimensional Research, ktorý sa zameral na dopad pandémie koronavírusu COVID-19 na podnikovú bezpečnosť. Z reportu vyplýva, že kyberzločinci zneužívajú zmeny pracovných postupov a obavy z pandémie a zintenzívňujú útoky. Bezpečnostní odborníci tak čelia celému radu nových výziev.

Z prieskumu medzi IT a bezpečnostnými odborníkmi napríklad vyplýva:

Nárast „koronavírusových“ útokov – 71 % bezpečnostných odborníkov hlási nárast bezpečnostných hrozieb alebo útokov od začiatku pandémie COVID-19. Hlavnou hrozbou sú phishingové útoky (uviedlo 55% respondentov), škodlivé webové stránky s informáciami alebo radami o pandémii (32%), nárast malwaru (28%) a ransomwaru (19%).

Bezpečnostné riziká spojené s prácou z domova – 95 % respondentov uviedlo, že kvôli šíreniu COVID-19 čelí ďalším bezpečnostným výzvam. Hlavnou výzvou je zaistiť zamestnancom bezpečný vzdialený prístup do podnikovej siete (uviedlo 56% opýtaných), nasledovala potreba škálovateľných riešení pre vzdialený prístup (55%) a nutnosť riešiť použitie tieňových IT riešení zamestnancami pracujúcich z domova – netestovaný software, nástroje a služby (47%).

Budúce bezpečnostné výzvy – 61 % respondentov sa obáva bezpečnostných rizík spojených s nutnosťou rýchleho prevedenia zmien, ktoré umožní prácu na diaľku. 55% sa domnieva, že je potrebné zlepšiť zabezpečenie vzdialeného prístupu a 49% opýtaných odborníkov je znepokojených potrebou rozšíriť zabezpečenie koncových bodov.

„Kyberzločinci sa budú vždy snažiť využiť nové príležitosti a zvýšiť úspešnosť útokov. Pandémia koronavírusu prináša nebezpečný mix mediálneho pokrytia, dramatických zmien v pracovných postupoch a nových technológií používaných organizáciami. Útočníci tak majú viac možností, ako zneužiť súčasnú situáciu, „hovorí Andrej Aleksiev, Country Manager Slovakia, Check Point Software Technologies. „Spoločnosti musia využívať komplexnú bezpečnostnú architektúru, pokiaľ nechcú ohroziť svoju bezpečnosť alebo chod organizácie. Takže je potrebné zaistiť spoľahlivé spojenie medzi podnikovými sieťami a vzdialenými zariadeniami a podporovať spoluprácu medzi tímami a kanceláriami. Iba komplexné robustné zabezpečenie s preventívnymi technológiami zastavia aj pokročilé hrozby a útočné techniky naprieč celou sieťou a všetkými zariadeniami.“

Check Point taktiež varuje pred nárastom „koronavírusových“ domén. Od začiatku roku už bolo registrovaných viac jako 51 000 nových domén súvisiacich s koronavírusom, z toho je veľké množstvo škodlivých alebo podozrivých. Množia sa tiež počty kyberútokov súvisiacich s koronavírusovou tematikou. Výskumný tím odhalil aj niekoľko špeciálnych „koronavírusových“ akcií na dark webe, kde hackeri používajú heslá „COVID-19“ alebo „coronavirus“ ako zľavové kódy pri predaji útočných nástrojov a hrozieb. Hackeri sa tiež snažia zneužiť rastúcu obľubu videokonferencií a parazitujú napríklad aj na populárnom Netflixe.

Check Point poskytuje komplexné bezpečnostné riešenie a zaisťuje najlepšie zabezpečenie pre vzdialený prístup, aby zamestnanci mohli nerušene pracovať z domova. Check Point SandBlast Agent poskytuje prevenciu hrozieb pre endpoint, ochranu pred zero-day útokmi a 100% úspešnosť pri blokovaní neznámych hrozieb s nulovou
falošnou pozitívnou detekciou.

Prieskum previedla spoločnosť Dimensional Research a zúčastnilo sa ho 411 respondentov z celého sveta z organizácií s viac než 500 zamestnancami.

Sledujte novinky o spoločnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O spoločnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je popredný poskytovateľ kyberbezpečnostných riešení pre vlády a organizácie po celom svete. Chráni zákazníkov pred kyberútokmi 5. generácie prostredníctvom unikátnych riešení, ktoré ponúkajú bezkonkurenčnú úspešnosť zachytenia malwaru, ransomwaru a iných pokročilých cielených hrozieb. Check Point ponúka viacúrovňovú bezpečnostnú architektúru, Infinity Total Protection s pokročilou prevenciou hrozieb 5. generácie, a táto kombinovaná produktová architektúra chráni podnikové siete, cloudové prostredia a mobilné zariadenia. Check Point navyše poskytuje najkomplexnejšie a najintuitívnejšie nástroje pre správu zabezpečenia. Check Point chráni viac než 100 000 organizácií všetkých veľkostí.