„Všetko začína správnym dodržiavaním základnej [kybernetickej] hygieny,“ hovorí CIO škótskej národnej zdravotnej služby Deryck Mitchelson.

Počas pandémie roku 2020 zažili poskytovatelia zdravotníckych služieb nepopierateľne najväčšiu skúšku svojej infraštruktúry, nehovoriac o psychickom tlaku pracovníkov prvej línie, ktorí čelili skúške svojej vnútornej sily. Napríklad škótska NHS venovala 43 miliónov libier na výstavbu nových nemocníc, ktoré boli v priebehu niekoľkých týždňov funkčné. O to zákernejšie je, že aktéri kybernetickej kriminality sa zamerali na nemocnice v ich najzraniteľnejšom období, aby od nich žiadali peniaze.

Október je mesiacom povedomia o kybernetickej bezpečnosti a v snahe chrániť tých najzraniteľnejších, tento článok poskytuje niekoľko základných rád o kybernetickej hygiene pre netechnických ľudí. Je naším želaním, aby kybernetickí profesionáli posunuli tento článok svojím kolegom a upozornili na udalosti tohto roku.

Vo videu pod článkom sa dozviete o taktikách a technikách, ktoré používajú skupiny sponzorované štátom pri kybernetických útokoch.

Hygiena hesiel naďalej trápi našu obranu. Prečo? Pretože väčšina ľudí si nedokáže spomenúť na alfanumerické heslá s kombináciou malých a veľkých písmen! Namiesto toho však môžu použiť prístupovú frázu, ktorá je bezpečnejšia. Povieme vám, ako na to. Vytvorte si systém vo svojej mysli, je to jednoduché. Môžete si napríklad spomenúť na frázu „Nemôžem sa dočkať, až sa zbavím hesiel.“ To je 29 písmen! Čím viac číslic má heslo, tým ťažšie je pre hackerov napísať algoritmy na ich prelomenie. Pretože väčšina hesiel musí byť alfanumerická, jednoducho si vytvorte svoj vlastný jazyk. Povedzme, že každá samohláska je písaná veľkými písmenami, s výnimkou písmena „i“, ktoré by zodpovedalo číslu 1. Potom na konci každej prístupovej frázy nahoďte symbol. Takže „Nemôžem sa dočkať, až sa zbavím hesiel“ sa stane „1cAnnOtwA1ttObEr1dOfpAsswOrds $“. Jednoduché!

Práca z domu sa stala novým štandardom, keď pred pandémiou pracovalo na diaľku iba 30% zamestnancov, dnes to je viac ako 80%. Táto technológia môže byť pre ľudí mimo IT odvetvia zastrašujúca, takže väčšina domácich sietí zostáva nechránená, ale dnešná domáca sieť je rozšírením podnikovej siete. Požiadajte svojho CISO o odporúčanie jednoduchých technológií point-and-click pre nastavenie domácej bezpečnosti alebo kliknite sem a dozviete sa viac o jednoduchých a ekonomických pokročilých riešeniach kybernetickej bezpečnosti od jedného dodávateľa, pričom svoje riešenia kybernetickej bezpečnosti na podnikovej úrovni dostane spotrebiteľ v cene.

Bremenom kybernetickej bezpečnosti je spoločná zodpovednosť. Urobte svoju úlohu, #BeCyberSmart.

Veľa štastia.